פעילות מחקרית

בחוג מתקיימת פעילות מחקרית ענפה על ידי המורים ותלמידי המחקר המתקדמים במסגרת מרכזי מחקר ושיתופי פעולה. אנו מזמינים אתכם להתרשם מהפרסומים של חוקרי החוג ומעבודות המחקר הנכתבות אצלנו כעת.

מרכזי המחקר

            

  

עבודות מתקדמות הנכתבות בחוג

עבודות גמר הנכתבות בחוג

רותי אוויזרט, המרכיב העברי בחיבור שי למורא מאת שלמה זרקא (מנחה: עפרה תירוש-בקר)

טלי אורן, עיון סמנטי בפועלי תנועה (מנחה: יוחנן ברויאר)

אלעד אייזן, ארמית יהודית חדשה (מנחה: עפרה תירוש-בקר, בשיתוף עם פרופ' ערן כהן, החוג לבלשנות)

אנאבלה אספרנסה, הפיוט הספרדית היהודית בג'ודזמו (מנחה: דוד בוניס)

גלית ברטוב, לשונו של החיבור הקראי משאת בנימין מאת בנימין אלנהאוונדי (מנחה: עפרה תירוש-בקר)

עינת בר-יוסף, תופעת ה"הפכים" בלשון העברית (מנחה: אליצור בר-אשר סיגל)

יעל גולן, האונטולוגיה של הרגשות: על תופעות אספקטואליות בפועלי רגש (מנחה: אליצור בר-אשר סיגל)

סמדר גלעד, המרכיב העברי בפי נשות תימן (מנחה: עפרה תירוש-בקר)

בת-שבע ורדי, לשונו של דרויאנוב (מנחה: יוחנן ברויאר)

דוד נודל, תרגום ערבי-יהודי מארם צובא לספר תהלים (מנחה: עפרה תירוש-בקר)

 

 

עבודות דוקטורט הנכתבות בחוג

מקסים אוסצקי-פלדמן, מאפייני הסגנון של יחידות השיח במסות-סקיצות מאת גרשום שופמן (מנחה: יעל רשף, בשיתוף עם פרופ' יעל זיו, החוג לבלשנות)

חנן אריאל, לשונו של הרמב"ם (מנחה: יוחנן ברויאר)

ניק ארנטסן, לשון ישעיהו השני (ישע' מ-סו) ומקומה בתולדות הלשון העברית (מנחה: סטיב פסברג)

עברי בוניס, תחביר הצורות של הארמית היהודית הארץ-ישראלית בתקופה הביזנטית (מנחה: סטיב פסברג)

גתית בועזסון, המעבר מהטעמה אשכנזית להטעמה דקדוקית בשירים שנוצרו בארץ ישראל בעשורים הראשונים של המאה העשרים והשפעתו על התפתחות הסגנון המוסיקלי בארץ (מנחה: יעל רשף, בשיתוף עם פרופ' נפתלי וגנר, החוג למוסיקולוגיה)

ג'רמי ביימה, חכמת הלשון היהודית במפעלו הלקסיקוגרפי של וילהלם גזניוס, בייחוד ההשוואה לערבית (מנחה: אהרן ממן)

מירי בר-זיו לוי, ייצוג לשון הדיבור העברית בקולנוע הישראלי (מנחה: יעל רשף)

אריאל יהודה גבאי, מסורת לשון המשנה על פי דפוס קושטא ת"ד (מנחה: אהרן ממן)

אהרן גלצר, הבסיס הלשוני של המדרש (מנחה: יוחנן ברויאר)

מור דניאל, עיתונות יהודית מתוניסיה: חקר השיח ופרקי לשון (מנחה: עפרה תירוש-בקר)

אוריה דרורי, סוגיות בתחביר הצורות של הארמית בתרגום יונתן לנביאים אחרונים לפי ספר ישעיה (מנחה: סטיב פסברג)

מחמד חאמד, תורת הלשון של דוד בן אברהם אלפאסי (המאה הי') על פי מילונו ג'אמע אלאלפאט' (מנחה: אהרן ממן)

אלנתן חן, תורת ההגה ותורת הצורות של ר' יונה אבן־ג֗נאח (מנחה: אהרן ממן)

אירית ליבמן, הסמנטיקה של מילות היחס בעברית של נביאים ראשונים (מנחה: סטיב פסברג)

ריצ'ארד מדינה, סדר המילים במשפטים פועליים בלשון העברית של מגילות מדבר יהודה (מנחה: סטיב פסברג)

דורון מודן, חוקי המֶשך בדיבור עברי (מנחה: אשר לאופר)

אריאל שוה, העברית של רש"י על פי כתבי יד נבחרים של הפירוש לתורה (מנחה: משה בר-אשר)

מרטין שטכאונר, הקהילה הספרדית היהודית בווינה: לשון וזהות (מנחה: דוד בוניס)

טלי שטרית, חקר השיח בארמית בבלית (מנחה: יוחנן ברויאר, בשיתוף עם פרופ' ערן כהן, החוג לבלשנות)

שי מצא, הלהג הערבי של יהודי דמשק: היבטים פונולוגיים, מורפולוגיים ולקסיקליים מבחינים (מנחה: עפרה תירוש-בקר)

עומר שפרן, נושאים בחקר תחביר הג'ודזמו (מנחה: דוד בוניס)

 

 

עבודות דוקטורט שאושרו בשנים האחרונות

ליאורה פטרובר, דרכו של רבי דוד קמחי במילונו הידוע בשם "ספר השורשים" (מנחה: אהרן ממן)

 

כתבי עת וסדרות מטעם החוג

שיתופי פעולה מחקריים