פעילות מחקרית

צרו קשר

ראש החוג: פרופ' סטיב פסברג, steven.fassberg@mail.huji.ac.il

יועץ לתלמידי הבוגר: פרופ' סטיב פסברג, steven.fassberg@mail.huji.ac.il

יועצת לתלמידי המוסמך: פרופ' יעל רשף, yael.reshef@mail.huji.ac.il

מזכירות החוג: גב' דבי מזן,  debim@savion.huji.ac.il, משרד: רוח 4504, טלפון: 02-5883558

עבודות מתקדמות הנכתבות בחוג

עבודות גמר הנכתבות בחוג

רותי אוויזרט, המרכיב העברי בחיבור שי למורא מאת שלמה זרקא (מנחה: עפרה תירוש-בקר)

טלי אורן, עיון סמנטי בפועלי תנועה (מנחה: יוחנן ברויאר)

אלעד אייזן, ארמית יהודית חדשה (מנחה: עפרה תירוש-בקר, בשיתוף עם פרופ' ערן כהן, החוג לבלשנות)

אנאבלה אספרנסה, הפיוט הספרדית היהודית בג'ודזמו (מנחה: דוד בוניס)

גלית ברטוב, לשונו של החיבור הקראי משאת בנימין מאת בנימין אלנהאוונדי (מנחה: עפרה תירוש-בקר)

עינת בר-יוסף, תופעת ה"הפכים" בלשון העברית (מנחה: אליצור בר-אשר סיגל)

יעל גולן, האונטולוגיה של הרגשות: על תופעות אספקטואליות בפועלי רגש (מנחה: אליצור בר-אשר סיגל)

סמדר גלעד, המרכיב העברי בפי נשות תימן (מנחה: עפרה תירוש-בקר)

בת-שבע ורדי, לשונו של דרויאנוב (מנחה: יוחנן ברויאר)

דוד נודל, תרגום ערבי-יהודי מארם צובא לספר תהלים (מנחה: עפרה תירוש-בקר)

 

 

עבודות דוקטורט הנכתבות בחוג

מקסים אוסצקי-פלדמן, מאפייני הסגנון של יחידות השיח במסות-סקיצות מאת גרשום שופמן (מנחה: יעל רשף, בשיתוף עם פרופ' יעל זיו, החוג לבלשנות)

חנן אריאל, לשונו של הרמב"ם (מנחה: יוחנן ברויאר)

ניק ארנטסן, לשון ישעיהו השני (ישע' מ-סו) ומקומה בתולדות הלשון העברית (מנחה: סטיב פסברג)

עברי בוניס, תחביר הצורות של הארמית היהודית הארץ-ישראלית בתקופה הביזנטית (מנחה: סטיב פסברג)

גתית בועזסון, המעבר מהטעמה אשכנזית להטעמה דקדוקית בשירים שנוצרו בארץ ישראל בעשורים הראשונים של המאה העשרים והשפעתו על התפתחות הסגנון המוסיקלי בארץ (מנחה: יעל רשף, בשיתוף עם פרופ' נפתלי וגנר, החוג למוסיקולוגיה)

ג'רמי ביימה, חכמת הלשון היהודית במפעלו הלקסיקוגרפי של וילהלם גזניוס, בייחוד ההשוואה לערבית (מנחה: אהרן ממן)

מירי בר-זיו לוי, ייצוג לשון הדיבור העברית בקולנוע הישראלי (מנחה: יעל רשף)

אריאל יהודה גבאי, מסורת לשון המשנה על פי דפוס קושטא ת"ד (מנחה: אהרן ממן)

אהרן גלצר, הבסיס הלשוני של המדרש (מנחה: יוחנן ברויאר)

מור דניאל, עיתונות יהודית מתוניסיה: חקר השיח ופרקי לשון (מנחה: עפרה תירוש-בקר)

אוריה דרורי, סוגיות בתחביר הצורות של הארמית בתרגום יונתן לנביאים אחרונים לפי ספר ישעיה (מנחה: סטיב פסברג)

מחמד חאמד, תורת הלשון של דוד בן אברהם אלפאסי (המאה הי') על פי מילונו ג'אמע אלאלפאט' (מנחה: אהרן ממן)

אלנתן חן, תורת ההגה ותורת הצורות של ר' יונה אבן־ג֗נאח (מנחה: אהרן ממן)

אירית ליבמן, הסמנטיקה של מילות היחס בעברית של נביאים ראשונים (מנחה: סטיב פסברג)

ריצ'ארד מדינה, סדר המילים במשפטים פועליים בלשון העברית של מגילות מדבר יהודה (מנחה: סטיב פסברג)

דורון מודן, חוקי המֶשך בדיבור עברי (מנחה: אשר לאופר)

אריאל שוה, העברית של רש"י על פי כתבי יד נבחרים של הפירוש לתורה (מנחה: משה בר-אשר)

מרטין שטכאונר, הקהילה הספרדית היהודית בווינה: לשון וזהות (מנחה: דוד בוניס)

טלי שטרית, חקר השיח בארמית בבלית (מנחה: יוחנן ברויאר, בשיתוף עם פרופ' ערן כהן, החוג לבלשנות)

שי מצא, הלהג הערבי של יהודי דמשק: היבטים פונולוגיים, מורפולוגיים ולקסיקליים מבחינים (מנחה: עפרה תירוש-בקר)

עומר שפרן, נושאים בחקר תחביר הג'ודזמו (מנחה: דוד בוניס)

 

 

עבודות דוקטורט שאושרו בשנים האחרונות

ליאורה פטרובר, דרכו של רבי דוד קמחי במילונו הידוע בשם "ספר השורשים" (מנחה: אהרן ממן)